Výhradní zastoupení pro Českou republiku:

Ing. Dana Dobešová
Malá 238, 503 41 Hradec Králové
tel.: +420 608 367 467
dobesova.dana@gmail.com

Výhradní zastoupení pro Slovenskou republiku:
Karel Jiříček
tel.: +420 722 947 944
artime@artime.cz


PAVEL DOBEŠ

Pavel Dobeš a Tomáš Kotrba - koncertní vystoupení v rozsahu do 120 minut

Pavel Dobeš - plakát
Pavel Dobeš - aktuální foto
Repertoárový list (klikněte pravým tlačítkem: "Uložit odkaz jako...")
Technické podmínky koncertu (klikněte pravým tlačítkem: "Uložit odkaz jako...")

Platinový Pavel Dobeš

Pavel Dobeš vydává 3CD Platinum Collection, které mapuje období od zpěvákova průlomu, vzniku ostravského stylu, kdy se ostravština díky jeho písničkám stala v tehdejším Československu třetím úředním jazykem, až do současnosti.

Ostravský výtvarník žijící ve Vídni, akademik Tomáš Haleš, kdysi řekl: „Pavel Dobeš nepoužívá prostředků poezie k tomu, aby se mohl vyjádřit. Pavel Dobeš se vyjádří a poezie vznikne.“ Vznikla tak poezie továrních hal, vrzání soustruhů, lítání špon, skřípotu brzd taxíků a tramvají. Poezie, která obyčejnými slovy na obyčejných lidech s obyčejnými starostmi vystaví vertikálu a vybídne posluchače, aby po ní stoupal tak vysoko, kam se sám rozhodne.

Díky Múze, kterou Pavel Dobeš potkal „Za ledovou horou a černými lesy“, obohatil svůj repertoár o písničky Něco o lásce, Bleděmodře, Brhlík a Sojka, Složitě, Víte, vono, holky, O Pilníku, Svidříku... ad. Že je Dobešova tvorba nadčasová, nejlépe dokazují jeho protitotalitní písničky, které jsou i dnes aktuální více, než by příslušelo. Písničkám přitom nechybí nadhled, lehkost a typický Dobešův humor. „Kdyby šlo enem o politiku, to bysme spolu popili. Našli bysme si drahu putyku a tyden bysme řešili. Vy ste si ale popletla pojem, tu ide o hrušky a mám taký dojem, že to se řeší jedině bojem za použití násilí, aú,“ zpívá Dobeš, když načapá rodinu Bušovu na lupu na své zahradě. Ve stejném duchu skládá písně Kominík, Skupinové foto, Blažek, Charta, Calvera, Kuvajtský šejk, nově potom např. Mery, Hery a dva revolvery (z posledního autorského alba Banány).

A protože na podiu a hlavně v hledišti je potřeba se smát nejen mezi slzami, ale i pěkně od plic, nastupují na scénu Jarmila, Pražce, Zpátky do trenek, Pašáci jdou do světa, Puerto Montt, Zum Zum aj. Ze svého výletu s ruksakem po Americe si Dobeš přiváží Niagaru, Denver, Lisu z N.Y.C., Californii, o kterých s úsměvem prohlašuje, že se jimi konečně zařadil mezi opravdové trampy. Mezi tzv. dumačky patří kupř. Pecky v čokoládě, Kostelíček, Papíroví draci, Vendelín Prouza, Na Pranýři. Svaly v obličeji tuhnou, pohled se upírá do dálky a z divadla v Kutné Hoře nebo Frýdku-Místku odlétáme s Pavlem Dobešem do Souhvězdí Žab, do Utahu, za Spolužákem nebo mezi Zákony šachových polí; Pokud vím.


e-mail: victoria@paveldobes.cz